Loading

II tura wyborów samorządowych

Radni Gminy Świdnica i zostali wybrani.  Czeka nas II tura wyborów 21.04.2024. Wybieramy Wójta Gminy Świdnica spośród dwóch kandydatów.

Komisje wyborcze w tych samych okręgach Świetlica Wiejska Bystrzyca Górna   dla miejscowości  Bystrzyca Górna, Lubachów, Modliszów

Do zobaczenia przy urnach

                               Zapraszamy na wybory!!  więcej na www.gminaswidnica.pl

PIT!! Rozlicz w Gminie ..

Mieszkasz  w Gminie Wiejskiej Świdnica ? Rozlicz  PIT  w Twojej Gminie !

ROZLICZ PIT TAM GDZIE MIESZKASZ !!

Zbliża się koniec  rozliczenia deklaracji podatkowych PIT. Roczny podatek dochodowy nie trafia w całości do skarbu państwa, duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony. Dlatego też jak co roku zachęcamy do rozliczeń w gminie Świdnica (wystarczy wskazać GMINĘ WIEJSKĄ ŚWIDNICA jako miejsce zamieszkania, nie trzeba być w niej zameldowanym), dzięki czemu nasze pieniądze wrócą do nas w postaci nowych inwestycji. Jakie ważne zadania zrealizowane zostały w minionym roku, a jakie są w planach na ten, który właśnie się rozpoczyna?.wiecej wwwgmina swidnica

Wybory samorządowe 2024

Pierwsza tura wyborów za nami. W naszym Okręgu Wyborczym NR.11, który obejmuje miejscowości Bystrzycy Górna, Lubachów, Modliszów.

                           Na Radną Gminy Świdnicy wybrana została wybrana BEATA SZYSZKA z głosami 311. Gratulujemy Wygranej .

          wybory 2024

Witaj wiosno 2024

piknik 2024 piknik 2024 piknik 2024 piknik 2024
Marcowa pogoda słońce wiatr odrobina deszczu, jednak to nie przeszkodziło, aby pożegnać zimę tradycyjna Marzanną wykonaną przez uczniów kl I Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.  Smakowitości  frytasy ,popcorn , ciasto pieczone przez ludzi dobrego serca,tradycyjne swojski bigos pieczone kiełbaski z ogniska ,a dla rozgrzewki gorąca herbatka. Piękne malowane bużki   zabawa i warsztaty nauka sadzenia kwiatków - bratków które zostały  zabrane do domu jako zwiastun Wiosny!!Na całością czuwała OSP Bystrzyca oraz organizatorzy Sołectwo Bystrzyca Górna  Stowarzyszenie "Trzy sosny ", wolontariusze i chętne osoby. Dziękujemy za pomoc w organizacji Pikniku!!

Czytaj więcej...

Wieczór poezji 2024

poezja 2024Wielu utworów można było wysłuchać na kolejnym  wieczorze poezji tym razem Walentynkowym organizowanym przez Filię Biblioteki w Bystrzycy Górnej. Utwory prezentowane zostały  także w formie śpiewnej. Uczestnicy spotkania także aktywnie brali udział  czytając wiersze  o tematyce miłosnej  dawno zapomniane.Przy słodkim poczęstunku łatwo było się rozmarzyć...dziękujemy.

Czytaj więcej...

Jubileusz -Klub Seniora

80 Klub senioraNie codzienny jubileusz trafił się w Klubie Seniora  80 -lat Zdzisława  jest nie tylko członkiem klubu ale również byłym sołtysem  w  Bystrzycy Górnej latach 80 i  pierwszych radny w wyborach samorządowych Gminy Świdnica. Wszystkiego dobrego życzymy na kolejne lata.

Czytaj więcej...

X Babski Comber

comber 2024 comber 2024 comber 2024 comber 2024
comber 2024 comber 2024 comber 2024 comber 2024
Babski Comber to już tradycja od 2014 roku.  X lat na koniec karnawału przygotowane jest spotkanie kobiet, przez kilka pierwszych lat to była różnorodność stroi od 2018 organizowany jest tematyczny:Dziewczyny Bonda,  Sabat czarownic, Bollywood, Cleopatra,  Seksapil to nasza broń.., lata 20 i w tym roku jubileuszowym Królowe dzikiego Zachodu. Jeden rok to pandemia . Był tort, życzenia prezent dla każdej królowej. Kreatywność kobiet nie zna granic odpowiednia oprawa muzyczna  DJ Mirek, zabawy, konkursy, smaczne jedzonko wiele radości i uśmiechu. Nie można nie wspomnieć o wystroju niczym z dzikiego zachodu. To był dobry czas dla Pań. Dziękujemy organizatorom.

Czytaj więcej...

WOŚP zagrała w Bystrzycy

wośp 2024Wszyscy razem po raz drugi zagraliśmy  !! W świetlicy od rana  rozbrzmiewała muzyka Sołectwo Bystrzyca górna Sołectwo Lubachów połączyliśmy siły  odbyły się licytacje, pierwsza pomoc  OSP Bystrzyca, loteria ,owoce w czekoladzie porady jak pielęgnować skórę pyszne ciasta i warsztaty. A do wspólnego rozruszania ciała  zapraszała  grupa Zumby  Fotobudka  wesołe spontaniczne zdjęcia jednym słowem różnorodności. Wolontariusze Magdalena Weronika i Kaja. A o godz 15.00 spotkaliśmy się w Witoszowie. W Gminie Świdnica WOŚP  zebrała kwotę 90 726,46 liczenie trwa nadal.....

Czytaj więcej...

Ważne - Dodatek Osłonowy

dodatek DO 30 KWIETNIA GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ PRZYJMUJE WNIOSKI O DODATEK OSŁONOWY

Dodatek osłonowy to jednorazowa pomoc finansowa, którego celem jest częściowe zrekompensowanie wzrostu kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. Wnioski o wypłatę dodatku należy złożyć do 30.04.2024 r. Decyduje data wpływu. Formularze w wersji papierowej mieszkańcy gminy Świdnica mogą pobrać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.wiecej na gminaswidnica

 

Dodatek osłonowy to jednorazowa pomoc finansowa, która przysługuje za okres 1.01 – 30.06.2024 r.

Spotkanie Noworoczne 2024

mt_gallery_spotkanie  noworoczne 2024Noworoczne Spotkanie 2024 wszystkich chętnych przybyłych  mieszkańców i  przedstawicieli firm" Galess"  "Igopak"  "Renowen" TopCom ,które wspierają różnorodne  działania na rzecz społeczności.  Sołtys Marian Gemski  złożył życzenia   wszelkiej pomyślności w nowym roku. Podziękowania w imieniu organizacji  LKS Bystrzyca, Klubu Seniora, OSP Bystrzyca Górna, Stowarzyszenia "Trzy sosny"złożyła radna Gminy Świdnica Beata Szyszka  za okazaną pomoc wsparcie i serce. Życzenia złożył także przybyły z-ca  Wójta Bartłomiej Struzik i Dyrektor GOKSiR  Krzysztof Jas. Wyśpiewane pastorałki  piosenki uświetniły ten wieczór w wykonaniu Natalii Stankiewicz. Dziękujemy za przygotowanie spotkania.

Czytaj więcej...

Ferie Warsztaty!!

 swiece 2024Warsztaty świecowe LOVE   pachnące kolorowe różnorodne kreatywność dzieci nie zna granic. Najważniejszą stroną jest wspólne spędzenie czasu,  zabawa i beztroska Taki początek ferii.Gmina Świdnica,  GOKSiR

Czytaj więcej...

XXIV Przegląd Kolędniczy

jasełka 2024 jasełka 2024 jasełka 2024 jasełka 2024
Powróciliśmy do tradycji  10 stycznia odbył się   XXIV Gminny   Przegląd  Zespołów Kolędniczych. Wystąpiło 7 grup szkolnych i przedszkoli , łącznie 167 uczestników. Każde inne i różnorodne  Kolędy i pastorałki wypełniły naszą   świetlicę .Jury postanowiło wynagrodzić wszystkie grupy.(więcej na www.gminaswidnica.pl)

Czytaj więcej...

Singletracki tymczasowo zamknięte

signtrack 2024Uwaga mieszkańcy korzystający z Bystrzyckich Singletracków!

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, ze względu na trwający okres zimowy oraz zalegające na trasie singletracka gałęzie oraz liście, trasa została tymczasowo zamknięta.
Ponowne otwarcie nastąpi w okresie wiosennym.
Prosimy o zwracanie uwagi na znaki i tablice informacyjne oraz o śledzenie komunikatów na gminnych stronach internetowych.  (www.gminaswidnica)

NOWY ROK 2024

Nadszedł Nowy Rok 2024   Postanowienia, obietnice, zamierzenia wytrwałości   tego wszystkiego życzę!!

Plac Zabaw dekoracje takie coś..

Na Trójkącie Pokoleń -plac zabaw spotkań integracji zamontowane zostały dekoracje świąteczne aby cieszyły nasze oczy i zapraszały do korzystania z tego miejsca. Dziękujemy firmie "Renowen "  M Niedziałkowski za wykonanie tych ozdób,  dobrym ludziom którzy dokonali reszty montażu świateł i zamontowania ich na placu. Może w przyszłym roku będzie więcej?

dekBN2023 dekBN2023 dekBN2023 dekBN2023

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

zyczenia 2023

Wigilia Seniorów 2023

wigilia 2023 wigilia 2023 wigilia 2023 wigilia 2023
Czas Świąteczny to okres gdzie spotykają się grupy ludzi aby życzyć sobie wszystkiego co najlepsze. Klub Seniora z Bystrzycy Górnej zorganizował spotkanie wigilijne było ono okazją do  wspomnień  i opowieści zapamiętanych przygotowań z domu rodzinnego  z czasów dzieciństwa. Z różnych stron nasi Seniorzy pochodzą więc i potrawy i tradycje także inne. W  spotkaniu uczestniczyli włodarze Gminy Świdnica Wójt  Teresa Mazurek,  Ks. Tomasz Federkieiwcz,  Sołtys Marian Gemski , Radna Gminy  Beata Szyszka. Życzenia zdrowia, życzliwości  przeplatały się miedzy uśmiechami i śpiewem. Wszystkim  Życzymy zdrowia i Szczęścia  w nadchodzącym roku 2024

Czytaj więcej...

Choinka -tak to było..

choinka 2023 choinka 2023 choinka 2023 choinka 2023
choinka 2023 choinka 2023 choinka 2023 choinka 2023
Nie zawiedli mieszkańcy i goście!!  Wspólne ubieranie choinki to już tradycja( 12 lat) wpisana w nasze kalendarze. Ozdoby wykonane i przyniesione przez dzieci oraz mieszkańców ozdobiły nasze drzewko, które otrzymaliśmy od P.Henryka Z . Sołtys, rada  sołecka, Trzy sosny i OSP Bystrzyca wspólnie przygotowali  całości ognisko k pieczone kiełbaski  ziemniaczki w z ogniska  zajadane były z ogromnym smakiem  popcorn frytasy, pyszne ciasto naszych mieszkanek z Osiedla Sowiego  z gorącą zimową herbatką dopełniły całości Każde dziecko otrzymało od Mikołaja paczkę słodkości . Zabawy na śniegu  wywołały  radość i uśmiech na dzieci twarzach.Zabłysła o zmierzchu   światłami. Dziękujemy za całość wszystkim  święta tuż tuż...  Zachęcam do  obejrzenia zdjęć - początku pomysłu jak to było 2011 rok

Czytaj więcej...

Zima zima ziama ..

zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023
zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023
zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023 zima grudzien 2023
Śniegowa kołderka przykryła  naszą Bystrzycę.  Widoki nie zapomniane  biały puch padający kilka dni zmienił warunki do jazdy  na drogach więc kilka info komu , co i jak zgłaszać.

Czytaj więcej...

Andrzejkowe wspomnienia..

and 2023 and 2023 and 2023 and 2023
  Andrzejkowy czas.... W sobotę bawili się nieco młodsi  na  świetlicy wiejskiej , a w miniona środę Klub Seniora. Czarowanie  wróżby przebieranki to tylko niektóre fantazje Seniorów z Bystrzycy Górnej . Dobre przekąski dużo uśmiechu i radości a przy okazji dbanie o zdrowie czyli bezpłatne badanie słuchu i tak powinno być

Czytaj więcej...

XIV Śniadanie Patriotyczne..

11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023
11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023
11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023
11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023
11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023 11 list 2023
105 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Czas zadumy, wspomnień ale również radości że możemy cieszyć się Wolnością .XIV Śniadanie Patriotyczne  to dla nas wspólne święto rozpoczęte Mszą Św. za Ojczyznę celebrowaną przez proboszcza ks Tomasza Federkiewicza .Artystyczne  przedstawienie  przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej  "Dla Ciebie Polsko"  , najmłodsi  układ taneczny z barwami narodowymi. Zaproszeni goście Wójt Gminy Teresa Mazurek z współpracownikami ,przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Bystrzycy Górnej ,przedsiębiorcy Firma "Galless" Andrzej Lepak mieszkańcy  sołectw. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z "Kapelą Zdzicha" .To był niezapomniany poranek Niepodległościowy ,dziękujemy Sołtysowi M Gemskiemu, Radnej Beacie Szyszka  Radzie Sołeckiej  i Stowarzyszeniu "Trzy sosny" za przygotowanie uroczystości.

Czytaj więcej...

Nie zapomnimy- Stanisław Krainski

krainski krainski   
Z przykrością informujemy że w sobotę 4.11.2023 pożegnaliśmy  Stanisława Krainskiego ,który zmarł  29 pazdziernika  mając 91 lat  był on społecznikiem angażującym się  w życie miejscowości,  twórca biblioteki w Bystrzycy Górnej ,działacz OSP,  nasz Kronikarz który opisywał dzieje powojennej Bystrzycy , rodzin i  ludzi tu mieszkających.Pozostawił ponad 20 kronik zapisanych ubarwionymi   fotografiami. Bystrzyca Górna jako jedyna w Gminie  Świdnica tak spisane własnoręcznie  kroniki . Założyciel Klubu Seniora, którego był prezesem. Urodził się 1930 roku w Plantach, mając 9 lat wraz z rodziną wywieziony na Syberię spędził tam 6 lat, trzy lata w radzieckim domu dziecka.  Po śmierci rodziców wrócił do Polski, jako dorosły człowiek pracował w spółdzielniach produkcyjnych, od 1954 pracował w" Metal-plascie"   tam  prowadził kursy BHP i obrony cywilnej. Przeżył ze swoją żoną Teresą 66 lat w szczęśliwym  małżeństwie wychowali dwie córki blizniaczki Halinę i Grażynę.  W 2008 otrzymał  tytuł  Zasłużony dla Gminy Świdnica. Człowiek o wielkim sercu i wielkiej radości kochający rodzinę i ludzi. Czy znajdzie się ktoś ,kto będzie chciał poświęcić swój czas i spisywać  kolejne karty historii?

Kronika multimedialna "Skąd Przybyliśmy Skąd Jesteśmy'  zawiera również opowieść Stanisława Krainskiego

Pażdziernik miesiącem Seniorów...

dzien seniora2023 dzien seniora2023 dzien seniora2023 dzien seniora2023
Klub Seniora w Bystrzycy Górnej liczy 27 lat został zawiązany przez  Stanisława Krainskiego. Spotykają się dwa razy w miesiącu, jeżdżą  na wycieczki  biorą udział w różnorodnych projektach. I tym razem było na spotkaniu radośnie i kolorowo od Eufemii Stankiewicz każdy senior otrzymał serduszka z dedykacja ,nie zabrakło gości Dyrektora Krzysztofa Jasa oraz Radnej Gminy Świdnica Beaty Szyszka ,którzy złożyli życzenia  w imieniu Wójt Gminy Teresy Mazurek a także w swoim życząc  zdrowia wszelakiej radości aby byli aktywni bezpieczni i ciekawi świata

Czytaj więcej...

Tradycja zachowana ...

kiszenie 2023Tym razem w Mokrzeszowie odbyło się już po raz trzeci kiszenie kapusty. Tradycja głosi że ,że przed 1 listopada  powinna kapusta  już byc  w beczce. Spotkały się tam KGW z Gminy Świdnica i organizacje NGO także  Stowarzyszenie "Trzy sosny"  Nie zabrakło tańca Zespołu Mokrzeszów i przyśpiewek, Gdzie odbędzie się kolejne? Zobaczymy za rok Więcej info na gminaswidnica.pl, doba.pl

Czytaj więcej...

Ławeczki ...

ławki Zamontowano  ławeczki wzdłuż drogi powiatowej w stronę marketu,  odnowiono stare  ławki,  które  zyskały nowe oparcia i siedziska a także  małe  stoliki .Zakończono również kolejny etap chodnika  w stronę Lubachowa  prace wykonali. Społecznicy wraz z Sołtysem i Radą Sołecką 

Czytaj więcej...

Dożynki Komorów 2023

dożynki 2023Dożynki ! Święto Wszystkich Rolników tym razem w Komorowie. Sołectwo Bystrzyca Górna stanęło na wysokości zadania  stoisko pt." Kurnik  Ale Jaja .." , więc nie zabrakło koguta kurek i jaj  ,grzędy i gniazd . Serwowaliśmy  golonkę w kapuście, pierogi , kebsa bystrzyckiego , naleweczki  własnej roboty, kapusta po bystrzycku ,zupa wega, zawijasy Adeli , wędzonki Wiesia  i po pierwszy Królestwo octu"    a tam Baronowa Nawłoć, Królowa Reneta Jabłko,,Hrabia Wrotycz  wszystko domowymi sposobami robione.Dziękujemy za  zaangażowanie  przy wyplataniu wieńca , dekoracji przed w trakcie i po . Było smacznie i nade wszystko Gościnnie !!

Czytaj więcej...

Po 30 latach wraca kolej..

kolej 2023Po ponad 30 latach na trasie Wrocław - Świdnica- Jedlina  tabor kolejowy zawitał na stację do Bystrzycy  mieszkańcy radośnie i hucznie   przywitali pociąg wjeżdzający na stację . Ruch pociągów  wznowiony został  tylko w weekendy. Niełatwo było się dostać do wagonów  ludzie tłumnie wsiadali na przejażdzke  to  jedna z niewielu tak urokliwych tras kolejowych więcej infoi  foto Doba .pl gminaswidnica.pl dziękujemy

Czytaj więcej...

Promujemy Bystrzycę Górną

Warszawa2023Piknik Mazowsze-  Warszawa  tam dostaliśmy zaproszenie pojechaliśmy razem z KGW Lubachów , Lutomia Dolna . Robilismy tam Wielkie pranie na polanie, tak jak kiedyś było. Wanna kijanki, tary oraz ręczne prasowanie. Klepanie kosy to także wzbudzało wielkie zainteresowanie Warszawiaków. Promocja Gminy Świdnica to ludzie ,którzy robią przepyszne pierogi gulasze z dziczyzny i kapustę po Bystrzycku. Podziękowaniem  za  trud był koncert Mazowsza. 

Czytaj więcej...

Nasze Geo..

tablice2023 tablice2023 tablice2023 tablice2023
W ramach  realizowane projektu Nasze Geo-chodze badam i poznaję zamontowane zostały tablice informacyjne  o zasobach skalnych i minerałach w Bystrzycy Górnej Dodatkowo w świetlicy można zobaczyć przygotowaną wystawę zbiorów .Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Trzy sosny" dziękujemy za pomoc przy montażu.

Czytaj więcej...

Jezz Trio Piotr Damasiewicz...

jezz2023 jezz2023 jezz2023 jezz2023
W świetlicy po raz pierwszy odbył się koncert Trio Piotr Damasiewicz Into the Roots   zgromadził wielu sympatyków tej nie codziennej muzyki. Instrumenty marokańskie  dopełniały muzykę tworząc utwory o nie zapomnianym dzwięku. Otrzymaliśmy najnowsza płytę z dedykacją od  Piotra mówiąca o znaczeniu krwi dla człowieka . 

Czytaj więcej...

Kartka z kalendarza


Wtorek, 28. Maja 2024
Imieniny obchodzą:
Augustyn, German, Jaromir, Priam,
Wiktor, Wiktoriusz, Wilhelm, Wrócimir

Do końca roku zostało 218 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Kontakt

Administrator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teraz na stronie

Odwiedza nas 273 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
3353773