Loading

Witamy wiosnę

Astronomiczna wiosna - w przeciwieństwie do wiosny kalendarzowej, która zawsze zaczyna się 21 marca - każdego roku wypada w innym terminie. Uzależnione jest to od równonocy wiosennej, czyli momentu, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. W 2013 roku nastąpi to 20 marca o godzinie 12.02. Dla porównania, rok temu witaliśmy wiosnę blisko 6 godzin

wcześniej.
Na półkuli północnej początkiem astronomicznej wiosny jest równonoc wiosenna. Czym jest równonoc? To moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Odtąd przez pół roku Słońce będzie mocniej oświetlać półkulę północną niż południową, czego skutkiem są coraz wyższe temperatury aż do nastania wiosny klimatycznej, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi 5-15 stopni C.
Natomiast początek kalendarzowej wiosny, nieuwzględniający tych astronomicznych niuansów, wypada co roku w tym samym dniu - 21 marca. Właśnie wtedy w szkołach organizowane jest tradycyjne topienie marzanny i świętowany jest Dzień Wagarowicza.
www.mowimyjak.pl

Kartka z kalendarza


Piątek, 26. Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir

Do końca roku zostało 250 dni.
Zodiak: Byk

Kontakt

Administrator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teraz na stronie

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
3273021