Loading

Druh, Piłkarz, Społecznik Mieczysław Somala

Mieczysław Somala od ponad 60 lat mieszkaniec Bystrzycy Górnej człowiek, który każdą wolną chwilę poświęcał i poświęca dwóm pasjom piłce nożnej i Straży Pożarnej. Razem ze swoimi rówieśnikami zakładał klub sportowy, grał w piłkę, szkolił młodzież, a w późniejszym

okresie pełnił funkcję prezesa klubu. Przygodę ze strażą pożarną rozpoczął w latach 50 kiedy to, jako młody druh wstępuje do OSP przy Zakładzie „Metalplast” w Bystrzycy Górnej. Szybko daje się poznać, jako pasjonat tej służby. Uczestniczy w wielu akcjach bojowych, szkoleniach a przede wszystkim staje się „twarzą” i osobowością OSP Bystrzyca Górna. W 1974 zostaje wybrany na naczelnika po przejściu na emeryturę pioniera i założyciela OSP w Bystrzycy Górnej pana Henryka Filipowicza. Działalność, jako naczelnik rozpoczyna w trudnym okresie, jednak pomoc kolegów i druha Stanisława Kraińskiego szybko przyczynia się do rozkwitu Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka uczestniczy w wielu akcjach ratujących życie i mienie człowieka, zawodach strażackich, szkoleniach. Druh Mieczysław Somala otrzymuje wiele medali i odznaczeń. Staje się strażakiem znanym nie tylko w naszej miejscowości, ale również w całym województwie. Aktywnie uczestniczy w pracach społecznych na rzecz naszej miejscowości, jest koleżeński, sumienny i nie potrafi odmawiać pomocy. Do tej pory szkoli nowych członków OSP, nadal pełni funkcje naczelnika, uczestniczy w akcjach takich jak np. powódź w 1997 roku czy 2001r. Za swoje zasługi zostaje 11 grudnia 1998 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Swoje pasje przekazał dzieciom, syn Marek przejmuje funkcję prezesa w LKS Bystrzyca Górna, a córka Beata to nie, kto inny jak nasza pani sołtys. Wnuki zaś aktywnie uczestniczą w działalności OSP.
12 maja 2012 roku nasz druh Mieczysław Somala otrzymał od pani wicestarosty powiatu świdnickiego Alicji Synowskiej odznaczenie za 55 lat pracy w OSP.
Życzymy panu Mieczysławowi zdrowia i dalszych sukcesów w OSP oraz liczymy na dalszą współpracę i pomoc.


Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Stanisława Kraińskiego zeskanowane z Kronik Bystrzyckich

Kartka z kalendarza


Niedziela, 16. Czerwca 2024
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Benon, Budzimir, Jan,
Justyna, Ludgarda

Do końca roku zostało 199 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Kontakt

Administrator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teraz na stronie

Odwiedza nas 244 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
3446164