Loading

Doświadczenia z wizyt studyjnych

Coraz częściej mówi się o tz. Wizytach Studyjnych przybliżmy trochę tą formę spotkań tym, którzy nie bardzo wiedzą co to jest. Otóż wizyta studyjna to forma szkolenia wyjazdowego w miejscu, gdzie możemy poznać jak działają inni, a przy okazji skorzystać z interesujących ofert, możemy od kuchni zobaczyć jak tworzono

dane miejsce, jak udało się naszym gospodarzom odnieść sukces. Właśnie cykl takich wizyt organizuje Urząd Marszałkowski. Bardzo cieszymy się, że zaproszenie na takie spotkania otrzymuje p. Beata Szyszka prezes Stowarzyszenia „Trzy sosny” i sołtys naszej miejscowości. Doświadczenie, jakie nabywa podczas tych spotkań szybko wykorzystuje w praktyce. Warto przypomnieć, że długoletnia działalność społeczna p. Beaty znalazła uznanie we władzach LZS Świdnica przyznając naszej Beacie medal z okazji 65-lecia klubu LKS Bystrzyca Górna. Opieka i pomoc, jaka jest wkładana przez Beatę w funkcjonowanie Klubu jest niezbędna. „Młodzi” działacze w Klubie mają, od kogo brać przykład i uczyć się jak prawidłowo prowadzić taki Klub Sportowy.
Pani Beato bardzo dziękujemy.
Wracając do wizyt studyjnych to właśnie na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego pani Beata uczestniczyła w podróży studyjnej w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi

W dniach 10-12 sierpnia br. Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zorganizował podróż studyjną do wsi tematycznych w województwie kujawsko – pomorskim dla liderów wiejskich w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi.  
W wyjeździe wzięło udział blisko 45 osób, w tym liderzy wiejscy, przedstawiciele grup odnowy wsi stowarzyszeń wiejskich i Moderatorzy Odnowy Wsi.
W trakcie trzech dni zaprezentowane zostały cztery wsie tematyczne: Piła – wieś górnicza, Jabłonka – wieś jabłoni, Krzywogoniec – wioska grzybowa i Jania Góra – wioska chlebowa.     W każdej z odwiedzanych miejscowości uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wsi, zasadami jej tworzenia, wziąć udział   w warsztatach lub wyprawach terenowych przeprowadzanych przez tamtejsze stowarzyszenia wiejskie. W wiosce górniczej wzięliśmy udział w grze terenowej typu Quest wyprawa po skarb pt „Kuferek Wilhelma Krügera”, podczas której poznaliśmy wieś i zwiedziliśmy pozostałości po kopalni BUKO. Dużą atrakcją okazała się także kolacja integracyjna w postaci inscenizacji typowego górniczego wesela pn. Biesiada borowiacka „Wesele Sztygara”. Drugiego dnia w wiosce jabłoni zapoznaliśmy się z ofertą wsi oraz wzięliśmy udział w warsztatach „Mydełeczko powiedz przecie… lub historia bańki mydlanej” w ramach których każdy z uczestników wykonał własnoręcznie mydło. W kolejnej z odwiedzanych miejscowości - wiosce grzybowej odbyła prezentacja wsi w gospodarstwie „Helena”, zwiedzanie Izby Regionalnej. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w Święcie Grzyba – cyklicznym corocznym widowisku teatralno-tanecznym w wykonaniu "Grzybian". Trzeciego dnia naszego pobytu odwiedziliśmy wioskę chlebową, w której  wszyscy uczestnicy wzięli udział w grze terenowej „Stracha pokonamy, chleba nie oddamy” oraz w warsztatach z pieczenia chleba. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez gospodarzy były liczne gry i zabawy integracyjne połączone z degustacją lokalnych przysmaków.
Celem tego wyjazdu było przybliżenie jego uczestnikom zasad budowania oferty wsi na bazie jej zasobów lub wyróżników tak by można było uzyskiwać dodatkowe środki finansowe na realizację kolejnych projektów. Opinie uczestników potwierdzają, że cel ten został osiągnięty!
Do zobaczenia przy Odnowie Wsi!   
Tekst UMWD Dolny Śląsk
fot. Krzysztof Szustka - Moderator Odnowy Wsi




Kartka z kalendarza


Sobota, 20. Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

Kontakt

Administrator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teraz na stronie

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
3264659